Mažos virtuvės interjeras neatsiejamas nuo kruopščiai apgalvoto išplanavimo, tačiau kas yra kertinis elementas formuojant nedidelę, tačiau moderniai įrengtą virtuvės patalpą?
Mažos virtuvės interjeras - aktuali tema, kurią galime analizuoti dvejopai: iš estetinės ir funkcinės pusės. Žinoma, mažoje erdvėje prioretizuojama funkcija: kaip suplanuoti patalpos išdėstymą ir apstatymą, kad joje tilptų visi reikalingi baldai ir prietaisai. Vis tik estetika šiuolaikiniam Lietuvos gyventojui yra ne mažiau svarbi.
Mažos erdvės virtuvė – dažnas reiškinys senos statybos butuose, o jie gana populiarūs jaunų šeimų ir pirmąjį būstą įsigijančių žmonių tarpe. Sovietmečiu statytų butų virtuvės būna itin mažos, todėl įrengiant būstą ieškoma sprendimų, kaip efektyviai išnaudoti ribotą erdvę. Ne kartą iššūkius, kaip efektyviai įrengti virtuvę mažoje erdvėje teko spręsti ir man.
Nedidelio būsto tendencijos Lietuvoje nėra diktuojamos vien tik istorinio konteksto, daug lietuvių vis dažniau renkasi gyvenimą mieste, kur būstai yra mažesni, todėl mažos virtuvės interjeras nepraranda aktualumo. Interjero dizaino srityje matau ryškią tendenciją kurti jaukią, funkcionalią erdvę net mažose virtuvėse. Tokios temos, kaip erdvės taupymo sprendimai, tampa itin populiarios ir domina žmones visame pasaulyje, pastebiu tai ir savo klientų tarpe.
Baldų išdėstymas mažoje virtuvėje
Esu estetiško interjero entuziastė, tačiau kaip profesionalė akcentuoju, kad esminis elementas įrengiant virtuvę (nepriklausomai nuo jos dydžio) yra ergonomika.
Nedidelio ploto patalpoms taikyti ergonomikos taisykles yra labai svarbu. Nuo to priklauso kaip produktyviai ir kokybiškai kasdiene buitine veikla galės užsiimti namų šeimininkai. Virtuvės interjeras turi būti orientuotas į patogumą bei praktiškumą: funkcionalūs baldai, kompaktiški prietaisai, lengvai pasiekiamo daiktų saugojimo vietos. Ergonomiškas dizainas užtikrina, kad judėjimas virtuvėje būtų sklandus, o kiekvienas reikalingas daiktas - savo vietoje.
Kadangi mažų virtuvių plotas ribotas, planuojant baldų išdėstymą svarbu numatyti patogią ir pakankamo dydžio vietą gaminti, laikyti produktus, valgyti. Ieškant tinkamiausio baldų išdėstymo būdo ribotoje erdvėje, galima rinktis iš skirtingų variacijų, realias galimybes diktuoja esamos patalpos ypatybės: langų, santechnikos ir kitų komunikacijų išdėstymas.
Įprastas tiesios linijos virtuvės baldų planavimas palei sieną palieka daugiau atviros erdvės, virtuvė atrodo didesnė. Kai virtuvės erdvė atvira ir sujungta su svetaine – ji natūraliai įsilieja į bendrą erdvę.
Jei norite išnaudoti sienų kampus ir turėti didesnį darbastalio plotą rekomenduoju L formos virtuvės baldų planą. Kai reikia sutalpinti įvairiausius buitinius prietaisus, šis išdėstymo būdas leidžia efektyviai išnaudoti patalpos kampą, sukuriant vietos pasidėjimui ir išsaugant papildomą plotą darbastaliui. Taip pat galite sukurti funkcionalų darbo trikampį tarp kriauklės, viryklės ir šaldytuvo.
U formos virtuvės baldų išdėstymas atviro plano erdvėje leidžia aiškiai atskirti virtuvės zoną nuo svetainės. Vienas iš galimų tokio planavimo būdų, kai dvi sienos naudojamos spintelių kabinimui, o pastatomos spintelės veikia kaip pertvara atskirianti virtuvę nuo svetainės. Taip sukuriama pakankamai vietos darbastaliui, valgymo vietai, o žmonės gali bendrauti ir matyti vienas kitą. Uždaro plano virtuvėje U formos išdėstymas suteikia daug vietos sieninėms spintelėms ir stalviršiams, baldai gali būti projektuojami per visą patalpos aukštį, taip išnaudojant kiekvieną erdvės centimetrą.
Nepriklausomai nuo pasirinkto baldų išdėstymo plano, rekomenduoju jį projektuoti taip, kad būtų maksimaliai išnaudojamas patalpos aukštis. Mažoje virtuvėje savo klientams patariu planuoti kiek įmanoma daugiau vietos sandėliavimui. Nes svarbu, kad ne tik visi reikalingi daiktai tilptų, bet ir būtų patogiai išdėlioti bei lengvai pasiekiami.
Mažos virtuvės interjeras turėtų būti suprojektuotas taip, kad erdvėje galėtumėte laisvai ir nevaržomai judėti. Labai svarbu palikti pakankamai vietos praėjimams tarp baldų: rekomenduoju palikti bent 90 cm pločio erdvę, kad galėtumėte lengvai judėti, atidaryti spinteles ar stalčius be kliūčių. Jei erdvė labai ribota, minimalus praėjimo plotis turėtų būti apie 80 cm, tačiau daug patogiau galėsite jaustis virtuvėje, kurioje bus laikomasi bent 90 cm standarto.
Planuojant virtuvės baldų išdėstymą, individualus baldų projektavimas leidžia efektyviausiai išnaudoti erdvę, užtikrinant, kad kiekvienas erdvės kampas ir niša būtų funkcionalūs. Individualiai projektuojami baldai leis jums integruoti įvairias laikymo vietas, o kai kuriais atvejais net paslėpti nepageidaujamus elementus ir sukurti vizualiai didesnės erdvės pojūtį.
Kaip teisingai pasirinkti buitinę įrangą mažai virtuvei
Į baldus integruota buitinė technika suteikia ne tik praktinį komfortą, tačiau ir estetinį vaizdą, jau yra plačiai naudojama. Vis dėlto renkantis buitinę techniką reikia teisingai įvertinti galimybes ir pasirinkti tinkamų dydžių prietaisus. Savo klientams patariu prioretizuoti kas yra svarbiausia.
Jei būstas skirtas vienam ar dviems žmonėms, yra žinoma, kad netolimoje ateityje tai nesikeis, verta rinktis kompaktiškesnę buitinę techniką ir palikti daugiau vietos darbastaliui ar daiktų laikymui. Mažose virtuvėse praktiška rinktis siaurą indaplovę, kuri užima mažiau erdvės, tačiau atitinka gyventojų poreikius.
Visuomet rekomenduoju gerai apgalvoti, ar tikrai reikalinga visa įmanoma buitinė technika, pavyzdžiui ir orkaitė, ir mikrobangų krosnelė.
Jei būstas skirtas pastoviam gyvenimui, apgalvokite, kaip gyventojų poreikiai gali keistis ateityje, tačiau jei būstas skirtas trumpalaikei nuomai, galbūt užtenka dviejų kaitviečių kaitlentės vietoje keturių, o svečių poreikiams užteks ir nedidelio šaldytuvo.
Be buitinės technikos, virtuvės stalviršių vietą neretai užima ir kiti prietaisai: kavos aparatas, virdulys. Projektuojant individualiai baldus numatykite kurioje vietoje šie daiktai stovės. Galbūt juos galima integruoti į pusiau atviras lentynas, taip išlaikant tvarkingus ir neapkrautus paviršius.
Savo interjero dizainerės praktikoje renkant buitinę techniką vadovaujuosi šiais principais: vertinu ar būstas skirtas nuolatiniam gyvenimui, kiek žmonių jame gyvena ir kaip gali tai keistis ateityje. Stengiuosi kuo geriau suprasti jų įpročius, pagal tai renkame buitinės technikos dydžius ir komplektaciją.
Spalvų pasirinkimas ir apšvietimas mažoje virtuvėje
Funkcionalumas ir ergonomika projektuojant mažos virtuvės interjerą yra esminiai, vis tik išpildytam interjerui svarbūs ir spalvos, medžiagiškumo bei apšvietimo aspektai.
Pastarųjų metų tendencijos formuoja šviesias vyraujančias interjero spalvas (kviečiu skaityti kitame blogo įraše apie šiuolaikinės virtuvės tendencijas). Mažoje virtuvės erdvėje rekomenduoju rinktis šviesias spalvas ne tik dėl tendencijų, bet ir dėl praktinių sumetimų. Šviesių spalvų virtuvės patalpa atrodo daug erdvesnė. Jei svajojote apie juodų fasadų virtuvės baldus, bet įrenginėjate nedidelę virtuvę, patariu gerai apgalvoti šį sprendimą, nes didelis ir tamsus baldas optiškai mažins erdvę. Tamsios spalvos sugeria šviesą, todėl nedidelė virtuvės erdvė gali atrodyti dar mažesnė. Žinoma, tokios detalės kaip rankenėlės, maži akcentai gali pagyvinti interjerą, pridėti šarmo.
Pagrindiniams patalpos paviršiams rinkitės šviesias, šiltas spalvas: sienoms, luboms ir spintelių fasadams mažoje virtuvėje tinka balta, kreminė, šviesi pilka spalvos. Ryškius akcentus rinkitės saikingai, kad jie neapkrautų erdvės. Lai akcentais tampa rankenėlės, šviestuvas, ar papildomas apšvietimas, o ne virtuvės baldų fasadai. Ryškių spalvų dideli baldai ir prietaisai ilgainiui gali pradėti varginti.
Apšvietimas kaip ir spalvos gali mažą erdvę paversti jaukesne, tinkamai parinkti apšvietimo tipai optiškai padidina erdvę. Skatinu projektuoti virtuvės interjerą taip, kad natūrali dienos šviesa patenkanti pro langus nebūtų užstojama. Kelių tipų apšvietimas mažos virtuvės interjere gali būti integruojamas įvairiais būdais. Pagrindinis apšvietimas, kuris suteikia bendrą šviesą gali būti sukuriamas pakabinamu, lubiniu šviestuvu, įleidžiamais šviestuvais ar LED panelėmis.
Projektuojant virtuvės baldus, rekomenduoju įrengti LED juostas po spintelėmis arba įmontuotus šviestuvus, kurie tiesiogiai apšviečia gaminimo zoną. Bendrai virtuvės apšvietimą patariu projektuoti sluoksniais, nes vien lubinio šviestuvo gali nepakakti norimam apšvietimo lygiui pasiekti. Jei norite suteikti interjerui išskirtinumo ir jaukumo, o bijote jį perkrauti detalėmis – papildomi šviestuvai, apšviečiantys tam tikras detales, pavyzdžiui, atviras lentynas - puikiausias akcentas.
Planuojant bendrąjį apšvietimą, rekomenduoju šiltą baltą šviesą, ji kuria jaukią ir malonią atmosferą. Tuo tarpu virtuvės darbo zonoje, kur vyksta maisto gamyba, tinka šiek tiek šviesesnė neutraliai balta šviesa, kuri gerina matomumą ir nevargina akių.
Apšvietimas mažoje erdvėje vaidina itin svarbų vaidmenį, noriu pabrėžti, kad net nedidelės detalės gali stipriai prisidėti prie interjero estetikos. Atkreipkite dėmesį į šviestuvų formas ir dydžius - rekomenduoju rinktis minimalistinius, įleidžiamus arba plokščius šviestuvus, kurie neužima daug vietos ir nekuria papildomo vizualinio triukšmo.
Mažos virtuvės interjeras reikalauja kruopštaus planavimo, o kartais ir kūrybiškų sprendimų, tačiau individualiai projektuojant, tai galimybė sukurti funkcionalią erdvę. Svarbiausia – išnaudoti kiekvieną centimetrą, nuo baldų išdėstymo iki tinkamai parinkto apšvietimo, pritaikyti ergonomikos principus, kad virtuve būtų patogu naudotis kiekvieną dieną.
Jei jaučiate, kad reikalinga profesionali pagalba planuojant pokyčius, nedvejokite ir susisiekite su manimi dėl savo virtuvės interjero. Kartu galime sukurti erdvę, kurioje jausitės jaukiai.
Taip pat galite susipažinti išsamiau su mano teikiamomis interjero dizaino paslaugomis ir portfolio.
Commentaires